Čaga (Chaga) sibiřská
10.12.2017Rakytník řešetlákový
10.12.2017Sibiřský ženšen Eleutherococcus senticosus je znám i pod celou řadou dalších názvů, jako eleuthero, eleuterokok ostnitý nebo také čertův kořen. Svůj původ má v Rusku a v Číně, kde byl hojně používán již v dávné historii, a to dokonce již před více než dvěma tisíci lety. Proslul zejména jako stimulant imunitního systému, nicméně velmi účinně rovněž působí proti únavě a dobíjí energii.
Důležité je nezaměňovat sibiřský ženšen s americkým a asijským ženšenem. Vzájemně se od sebe odlišují i rozdílnými chemickými složkami. Účinné látky v ženšenu sibiřském se pak nazývají eleutherozidy, ale obsahuje i polysacharidy napomáhající posilování imunitního systému.
Sibiřský ženšen pomáhá také předcházet virovým infekcím a podle vědců z Marylandu může významně snížit intenzitu a délku běžného nachlazení i chřipky.
Tato bylina je známý rovněž svými antistresovými schopnostmi, jelikož dokáže posilovat schopnost těla vyrovnat se se stresem, takže je vhodný pro osoby trpící občasnými mírnými úzkostmi, nervozitou či hyperaktivitou. Není však doporučován jako léčba psychických stavů, jako jsou úzkostná porucha či deprese.
V rámci některých studií bylo prokázáno, že herpes simplex virus 2, způsobující genitální opar, je dalším problémem, který může sibiřský ženšen pomáhat řešit.
Často je také udáváno, že sibiřský ženšen zvyšuje svalovou hmotu a zlepšuje atletickou a fyzickou výkonnost. Nicméně toto tvrzení je sporné, protože některé studie ho potvrdily a jiné naopak zjistily, že efekt je minimální.
Sibiřský ženšen, tedy jeho kořen, který by měl být ze čtyři až sedm let staré rostliny, je pro léčebné účinky používán ve formě tekutého extraktu (tinktura, kdy se cca 100 g kořene louhuje v cca 0,5l alkoholu, např. vodky), prášku, kapslí, tablet nebo čajového výluhu. Obzvláště forma čaje je velmi vhodná pro zlepšení relaxačního účinku a zvýšení klidu, protože teplé výluhy sibiřského ženšenu jsou obzvláště efektivní.
Pro umocnění účinku může být sibiřský ženšen kombinován i s jinými bylinami. U chronických stavů může být bylina podávána po dobu až 3 měsíců, ale nikdy bez konzultace s lékařem. V každém případě by však neměly být produkty obsahující sibiřský ženšen užívány lidmi s vysokým krevním tlakem, narkolepsií, kardiologickými onemocněními, schizofrenií, těhotnými ženami či lidmi s autoimunitními chorobami, jako je revmatoidní artritida nebo Crohnova choroba.
Pro zevní použití se používají také masti s obsahem sibiřského ženšenu, které pozitivně působí na kožní potíže.