Kalisie voňavá
10.12.2017Jitrocel kopinatý
10.12.2017Koriandr setý neboli Coriandrum sativum je rozšířen na poměrně velkém území od jižní Evropy až po jihozápadní Asii a naleznete ho i v severní Africe. Nicméně jeho původ lze vystopovat na Blízký východ.
Historie koriandru sahá až do starého Řecka a býval mimo jiné používán jako afrodiziakum a byl take jednou z ingrediencí nápoje lásky. Jeho léčebné účinky však objevil již Hippocrates. Paradoxně stopou k jeho terapeutickým účinkům byl jeho poměrně nepříjemný zápach, protože ve starověku se věřilo, že silný a nepříjemný pach znamená silné léčebné nebo preventivní účinky.
Ve východní Asii se zelené rostliny používají jako lék proti spalničkám. Listy koriandru obsahují velké množství vitamínů B, C a A. Semena koriandru pak mají prokazatelné diuretické, tonické, antispasmatické i antibiotické účinky. To jsou některé důvody, proč je koriandr je ideální volbou pro jarní detoxikační kůru.
Koriandrová tinktura byla kdysi používána k léčbě nadýmání a koliky. V přírodní medicíně se stále používá jako uklidňující prostředek a působí příznivě i při průjmu a žaludeční nevolnosti. Tinktura se vyrábí snadno, stačí zalít cca 100 g byliny 200 ml alkoholu a po pěti dnech louhování je hotovo. Roztok by měl být skladován v temnu a užíván maximálně v dávce 2-3x denně 20 kapek.
Koriandr bývá také účinnou složkou mastí doporučovaných při léčbě revmatismu a artritidy.
Ani koriandr však nemá jen pozitivní účinky. Nesmí jej užívat lidé s poruchami srážlivosti krve, protože obsahuje toxin kumarin, který působí právě proti srážení krve. Rovněž tak zvýšená dávka semen může mít narkotický účinek.