Rozchodnice růžová a Maralí kořen
10.12.2017Ženšen sibiřský
10.12.2017Velmi často bylo tajemství vlastností, zpracování a použití jednotlivých bylin uchováváno v rámci rodiny a tak předáváno z generace na generaci. Zejména jejich sběr byl považován za zvláštní rituál. Znalosti o tom kdy, kde a jak tu kterou bylinu sbírat a jak poznat, zda je dostatečně zralá a účinná, patřily v minulosti téměř k rodinným pokladům.
Postupem času se bylinky ze Sibiře rozšířily i do ostatních částí světa, mimo jiné i do zbytku Evropy. I u nás můžeme nalézt velkou řadu těchto blahodárných rostlin a to nám umožní si vytvořit svou vlastní bylinnou směs přímo pro své vlastní potíže.
Mezi vysoce ceněné rostliny patří i Čaga (Chaga) sibiřská, neboli Inonotus obliquus. Původně rostla pouze v chladných sibiřských oblastech, ale postupně se rozšířila i do severní Asie či do severní Evropy. Je to houba, která se vyskytuje zejména na živých břízách. Je běžně využívána nejen v tradiční sibiřské, ale i čínské bylinné medicíně. Často je označována za „královnu bylin“ nebo „houbu nesmrtelnosti“. Účinky houby Čaga sibiřská jsou známé již od starověku.
Její pozitivní působení spočívá zejména ve vysokém obsahu antioxidantů, což vede k posílení a podpoře imunitního systému, podpoře detoxikace a napomáhá i v boji proti stresu. V tradiční čínské medicíně pak je považována za vynikající prostředek pro udržení rovnováhy v organismu.
Tato houba obsahuje nejen vysoký obsah antioxidantů, ale také řadu specifických polysacharidů, fenolických sloučenin, melaninu, vitamínů B, D3, K1, minerálů (zinek, selen, germanium) či aminokyselin a vlákniny.
Čaga byla také často používána k očistě těla a prokazatelně napomáhala při řešení problémů se srdcem, játry, tuberkulózou a udává se i její pozitivní efekt při ochraně proti parazitům. Nejstarší písemná zmínka o této bylině spadá do 16. století, kdy byla údajně použita jako lék na rakovinu. Některé farmakologické experimenty z druhé poloviny 20. století pak potvrdily, že extrakt Čagy může napomáhat v mnoha případech. při stabilizaci růstu nádoru.
Prospěšnost extraktu z houby čaga byla potvrzena i v případech rakoviny, chorob trávicího systému nebo onemocnění jater či diabetes nebo u virových onemocnění. Jako osvědčený prostředek se čaga používá také při léčbě kožních potíží, jako psoriáza či ekzémy.
Své využití má extrakt z čagy nejen pokud je použit při akutních potížích, ale vhodný je i pro prevenci. Pravidelné používání čagy sibiřské působí pozitivně na čištění těla a krve a vede k vylučování toxinů nahromaděných v těle.
Kromě extraktu (10% alkohol) je možné využít i sušenou variantu, a to jak rozemletý prášek, který po rozmíchání ve vodě vytvoří pastu, kterou je možné aplikovat na postižené místo, tak i jako drcenou variantu, která se používá pro přípravu čaje.