Bílá jedle sibiřská

Bílá jedle sibiřská neboli sibiřská jedle bělokorá je speciální druh jedle sibiřské, který lze nalézt pouze v oblastech bez jakékoliv ekologické zátěže. Nejčastěji roste právě v oblastech Dálného východu či na území Sibiře poblíž Uralu. Chaarakteristická je vyšším obsahem éterických olejů v jehličí ve srovnání s jinými jehličnany.  Tyto oleje se získávají pouze přírodní cestou, na bázi parní destilace, což vede k tomu, že veškeré komponenty, které jsou významné zejména díky svým léčebným účinkům, zůstávají zachovány beze změny. Navíc olej jedle bělokoré patří k nejvyššímu stupni čistoty „A“, a také obsahuje nejvyšší koncentraci bornylacetátu, a to až kolem 38%. To jsou důvody, proč patří tento olej k nejoblíbenějším a nejlépe hodnoceným přírodním preparátům na trhu.

Paradoxně byly bílé jedle dlouho ceněny pro jiné vlastnosti, a to zejména jako stavební materiál i v nedávné minulosti jako vánoční stromky. Nicméně už v dávné historii byla bílá jedle sibiřská využívána v tradičním léčitelství. Vysoce užitečné jsou však především silice jedle bělokoré.

Olej jedle bělokoré a jeho komponenty

Významnou složkou oleje ze sibiřské jedle bělokoré je d-limonen. Obecně je obsažen v kůře citrusových plodů, ale obsažen je právě také v jedlovém jehličí. Olej jedle bělokoré obsahuje až 75% d-limonenu.

Kromě limonenu obsahuje také vysoké procento dalších antioxidantů, jako borneol a &-pinen. Společně efektivně vyhledávají a neutralizují volné radikály v těle. Kromě snížení rizika vzniku rakoviny patří k dalším funkcím i prevence předčasného stárnutí, zlepšení rozpoznávacích funkcí a optimalizace činnosti orgánů v těle.

Bílý olej může být použit buď lokálně nebo pro aromaléčbu, a to zejména díky jeho zklidňujícím, stabilizačním a energizujícím účinkům. Současně přispívá k rozproudění krevního oběhu a povzbuzuje činnost mozku. Skvělý nápad je vytvořit směs do difuzéru, kdy je olej jedle bělokoré kombinován s cypřišem a skořicovou kůrou.

Svým čistým a ostrým aroma připomíná les. Jde o unikátní éterický olej, schopný zklidnit pokožku a snížit celkový stres při náročné práci nebo v obtížném životním oddobí. A velmi podobné účinky má i přídavek několika kapek při sprchování. Sváteční vůně oleje vede ke zlepšení nálady. Díky vyrovnání hladiny stresového hormonu v těle dochází k poklesu rizika vzniku oxidativního stresu a současně ke zvýšení subjektivního pocitu štěstí.

Působení oleje bílé sibiřské jedle

Uklidňující vůně esenciálního oleje bílé jedle může být také velmi efektivní po namáhavé činnosti, zejména je-li vmasírován do kůže po intenzivní fyzické aktivitě.

Léčivé účinky jsou dobře známy, obzvláště pokud jde o aplikaci přímo na rány či modřiny. Mimo jiné totiž přispívá k urychlení hojivého procesu. Při aplikaci je vhodné rozředit jej kokosovým olejem, aby nedošlo k podráždění pokožky. Dobít se můžete i pouhým promnutím několika kapek mezi dlaněmi a následným vdechováním této povzbuzující a příjemné vůně, která ze všeho nejvíc připomíná atmosféru Vánoc.

Stejně jako jiné vysoce aromatické oleje může být i tento velmi vhodný jako přídavek k domácím čistícím roztokům. Ať již jde o jarní úklid nebo jen zvýšení lesku povrchů a provonění domova.

Mezi další pozitivní účinky oleje z bíle jedle sibiřské patří i úleva bolavým svalům a kloubům, zejména v zimním období, nebo ke zlepšení dýchání. Pro úlevu při potížích s dýchacími cestami je ideální aplikovat pár kapek oleje na hrudník nebo do horké lázně.

Energetický olej bílé jedle má však řadu dalších přínosných vlastností. Mimo jiné napomáhá chránit a posilovat imunitní systém a je vynikající pro detoxikaci těla. Stimuluje totiž pocení, takže mimo jiné eliminuje přebytečné toxiny, soli a tuky.

Vysoký podíl složek s antimikrobiálními a antiseptickými vlastnostmi, které chrání pokožku těla před patogeny, způsobujícími onemocnění.

Zanedbatelná není ani jeho funkce při zrychlení a stimulaci metabolismu, čímž současně podporuje pasivní spalování tuků. Inhalace oleje ve formě mikročástic rovněž snižuje infekci gastrointestinálního traktu.

Bez nadsázky by měl tento olej mít k dispozici každý, kdo bojuje s chronickou bolestí a chronickými nemocemi, nebo osoby po chirurgickém zákroku. Lokální aplikace na postiženou oblast je jednoduchým, rychlým a přitom efektivním řešením. Komponenty esenciálního oleje mohou také zklidňovat a odstraňovat svalové křeče.

Rovněž je vhodný pro osoby trpící nedostatkem energie, oslabenou imunitou, pomalým metabolismem či srdečními chorobami. Právě zrychlení metabolismu má totiž za následek efektivnější činnost srdce, takže dochází k čerpání většího množství krve a zlepšení cirkulace. Výsledkem je pak ochrana před krevními sraženinami a aterosklerózou. A dalším pozitivním účinkem pak může být stimulace tvorby červených krvinek.

Pozitivně působí také při boji s přetrvávajícími záněty a infekcemi dýchacích cest. Antioxidanty v něm obsažené totiž mohou také úspěšně eliminovat bakterie v ovzduší a také jeho inhalace napomáhá snížení zánětu v průduškách.

V neposlední řadě je důležitou součástí řady deodorantů, přípravků po holení či parfémů, protože jeho antimikrobiální vlastnosti se projevují při likvidaci bakterií, způsobujících tělesný zápach.