Ženšen sibiřský
10.12.2017Třezalka tečkovaná
10.12.2017Tato bylina zažívá v poslední době poměrně velký a rychlý návrat na výsluní. Známá je i pod dalšími názvy, například rakytník úzkolistý, Hippophae rhamnoides, ale označuje se i jako sibiřský ananas, zřejmě kvůli tomu, že tvoří shluky oranžovočervených bobulí, připomínající právě ananas.
Přirozeně se vyskytuje v písečné půdě v nadmořské výšce 1200 -1400 m v chladném klimatu, jako jsou horské oblasti Číny a Ruska. V současnosti je však hojně rozšířen prakticky v celé střední Evropě.
Původně byl v dávných dobách antického Řecka znám jako účinný prostředek pro léčbu koní. Rakytníkový olej byl pak zaznamenán ve starověkých tibetských léčebných textech od 7. století a nazýván byl i „Svatým plodem Himaláje“ Jeho využití bylo popsáno dokonce i v ayurvédských léčivých postupech v době 5000 př. n.l.
Pro léčbu jsou používány nejen listy a květy, ale také bobule rakytníku. Sběr je nejvhodnější mezi srpnem a říjnem.
Rakytník blahodárně působí při léčbě artritidy, gastrointestinálních onemocnění, dny i kožních poruch. Bobule obsahují celou řadu vitamínů, takže jsou oprávněně považovány za vitamínovou bombu. Nachází se zde vitamíny B1, B2, B6, C (dokonce 10x více než pomeranč), E a karoten. Kromě toho listy rakytníku fungují jako zdroj antioxidantů, aminokyselin, mastných kyselin a minerálů. Udává se, že jde o jedinou rostlinu, která obsahuje všechny čtyři omega mastné kyseliny, a to omega-3, omega-6, omega-7 a omega-9. Nutriční profil rakytníku zahrnuje i karotenoidy, flavonoidy nebo například kyselinu listovou.
Pozitivní účinky rakytníku byly pozorovány v případech vysokého krevního tlaku a vyšší hladiny cholesterolu. Příznivě působí i jako prevence infekcí, pro zlepšování zraku a zpomalení procesu stárnutí.
Zejména olej ze semen nebo bobulí se pak používá jako expektorans pro uvolnění hlenu. Olej se dá snadno vyrobit tak, že se bobule či semínka zalijí slunečnicovým olejem (cca 1kg na 1l oleje) a nechají cca deset dnů macerovat. Extrémně účinný a často doporučovaný je pak rakytníkový olej získaný superkritickou CO2 extrakcí, při níž zůstávají obsažené živiny v mnohem zachovalejším stavu.
Tento olej je považován za téměř zázračný produkt, který mimo jiné může být využit při léčbě astmatu, při angině pectoris a také jako antioxidant. Rovněž je přínosný pro ovlivnění zpomalení mozkové aktivity při vyšším věku. Blahodárné jsou také jeho účinky v průběhu chemoterapie, kdy dokáže omezit toxicitu této léčby.
Rakytníkové flavonoidy napomáhají snížení hladiny cholesterolu a zlepšení srdeční funkce. Napomáhají také redukci tvorby patogenních trombóz.
Řada studií prokázala efekt tradičního použití při léčbě žaludečních vředů, a to díky normalizaci tvorby žaludeční kyseliny a snížení zánětu za pomoci protizánětlivých mediátorů.
Pro zajímavost, tento olej byl použit dokonce i pro ruské astronauty ve vesmíru pro snížení rizika radiačních popálenin.
Rakytníkový olej je bohatý na vitamín B12 a u obézních pacientů dochází při jeho užívání k postupnému poklesu hmotnosti.
Olej z bobulí či semínek je také velmi vhodný při spáleninách nebo hojení řezných ran, hlavě díky působení kyseliny palmitoolejové. Pochopitelně je také účinnou volbou při suché kůži, dermatitidě či akné.
Dávkování je silně závislé na věku a zdravotním stavu pacienta. Nicméně jedna dávka by neměla obsahovat víc než 1 g rakytníku a doporučeny jsou dvě dávky denně. Ovšem přínos je možné pozorovat až cca za měsíc.
Rakytník je dnes ovšem také častou součástí řady šťáv, džusů, sirupů nebo džemů, které jsou tím pádem nejen dobré, ale i zdravé.