Extrakt z jedle sibiřské je v čisté formě hojně používán pro léčebné účely. Jde zejména o výluh z jehličí, který má bohaté využití.

Proces extrakce

Extrakce esenciálních olejů jedle sibiřské může být provedena několika způsoby.

Asi nejrozšířenější možností je extrakce procesem parní destilace jehličí. Jde o nejstarší a nejznámější technologii, která využívá rozdílné teploty varu látek ve směsi.

Další metodou je pak superkritická extrakce oxidem uhličitým. Jde vlastně o separační proces, využívající faktu, že při teplotách vyšších než 31°C nelze CO2 ani dalším zvyšováním tlaku zkapalnit. CO2 se tak stává plynem v superkritickém stavu s unikátními vlastnostmi a mimo jiné roste jeho schopnost rozpouštět látky. Jde o čistě fyzikální proces, při němž neprobíhají žádné chemické reakce.

Olej získaný touto technologií se pak liší od produktu parní destilace. Je aromaticky jemnější a také se není bezbarvý.

Využití extraktu

Ať již jde o přímé či parní inhalace v případě bronchitidy, bolest v krku či prosté rýmy, nebo celotělové masáže v případě artritid či bolestí svalů.

Lokální aplikace se pak osvědčily zejména při popáleninách, řezných ranách nebo při léčbě hemeroidů.

Prokázáno bylo také to, že výtažek z jehličí jedle sibiřské napomáhá snížení negativního dopadu onkologických terapií. Kromě toho bylo také doloženo, že může stimulovat fermentační aktivitu kůže a snižuje propustnost kožních cév.

Mezi další možnosti využití pak patří například jeho aplikace v léčbě chronických onemocnění gastrointestinálního traktu.

Velký potenciál má tento extrakt díky svým antioxidačním vlastnostem, jelikož zpomaluje procesy stárnutí kožních buněk. Rovněž se hojně používá v chirurgické praxi jako antiseptický prostředek, který má za následek lokalizaci a rychlé odmítnutí nekrotické tkáně. Kromě toho také dokáže zlepšovat lipolytickou aktivitu pokožky.

Přítomnost vysokého obsahu karotenoidů, sterolů a komplexů vitamínů pak vysvětluje biogenní stimulační vlastnosti produktu. Také zlepšuje metabolické procesy.

Zanedbatelný není ani fakt, že extrakt z jehličí jedle sibiřské má baktericidní vlastnosti a tím potlačuje růst mnoha mikroorganismů a mikroorganismů spór.  Podle výzkumů v oblasti farmaceutického průmyslu potlačuje extrakt spórovou mikroflóru při použití v koncentraci nad 250 mg/ml. To je také doporučená denní dávka při vnitřním použití.

Uhličitanový extrakt obsahuje kromě esenciálních olejů téměř všechny známé lipovitamíny, steroly, flavonoidy a fosfolipidy. Neschází zde ani vyšší alkoholy, komplex přírodních organických kyselin, chlorofyly, mikro- a makroprvky. Proto je profylaktický a léčebný efekt biologicky aktivních látek obsažených v CO2 extraktech výrazně vyšší než účinnost destilovaného produktu.

Vysoce ceněn je také v kosmetice, poněvadž přítomnost tokoferolu v extraktu určuje jeho antioxidační vlastnosti, tudíž při výrobě přípravků není nutné použít stabilizační činidla. Mimo to extrakt CO2 obsahuje až 48% esenciálních olejů, takže je díky své příjemné vůni často využíván i při výrobě deodorantů.

Aplikace extraktu

Nejběžnějším způsobem aplikace je inhalace. Té se využívá zejména při infekcích dýchacích cest. Běžný postup je přidání několika kapek do horké vody a vdechování po dobu asi 10 minut.

Alternativou je pak aplikace několika kapek na jazyk před spaním, zejména v případě kašle.

Lze jej využít také jako nosní kapky, a to v množství 1-2 kapek několikrát denně.

Další možností jsou pak aromalampy. Zde se přidává kapka extraktu a takto uvolněné esenciální látky pak nejen vyčistí dýchací cesty, ale také zlikvidují bakterie ve vzduchu.

Aromatické lázně znamenají přidání pouhých dvou kapek do vody a pak už jen stačí se do této koupele ponořit a nechat účinné látky působit.

Do masážních olejů se pak přidávají 2-3 kapky výtažku z jedle sibiřské, přičemž masáž je vhodné opakovat několikrát denně. Masírovanou část je pak doporučeno zabalit a stimulovat pocení, například horkým bylinným čajem.

Přidal jej lze i do šamponu. Zde stačí 1-4 kapky na láhev, což napomáhá příznivému působení na pokožku hlavy.

Silice se často používají také jako přídavek do difuzorů, a to pro čištění vzduchu v uzavřených prostorech a také jako prevence proti sezónním zimním onemocněním. Běžné je i použití v domácích dezodoračních a čisticích prostředcích.

Nicméně nic není jen pozitivní, takže i v tomto případě je nutné dávat pozor na případné nežádoucí účinky. Hlavně je nezbytné chránit oči, používat roztoky zředěné, většinou se také nedoporučuje používat je v průběhu těhotenství. No a zásadní je chránit výtažek před světlem, protože by mohlo dojít k degradaci a v důsledku toho při dalším použití například ke dráždění pokožky.