Olej jedle sibiřské je čirý a svěží, ale není zrovna stimulující. Extrakt i destilát z jehličí má mnoho využití v klasické medicíně i při domácím léčení. Jeho dřevitá a silná vůně působí ničivě na vzdušné bakterie. Dokáže potlačit svalové bolesti a působí příznivě i na bolesti kloubů, jako je revmatismus nebo dna. Dokáže také zmírňovat úzkost a zlepšit duševní stav jedince. Mimo jiné je součástí některých léků proti kašli a nachlazení.

Obsahuje výhradně nativní složky, které jsou pro lidské tělo přínosné. Skutečný, originální olej z jedle sibiřské nesmí obsahovat žádná umělá aditiva, jako aromatické látky, konzervanty, plnidla či barviva.

V podstatě jej lze označit za přírodní antibiotikum. Kromě již zmíněných fytocidů a důležitých antioxidantů, obsahuje také vitamíny A, E, K nebo hormon Youth AJ (u) G-1.

Jde o jeden z mála esenciálních olejů, který může být při správné aplikaci a dávkování použit i perorálně. Například v Rusku je registrován jako lék, ve Velké Británii se používá jako bylinný přípravek a v několika dalších evropských zemích jako výživový doplněk.

Svěží, dřevitá, typicky jehličnatá vůně jedle sibiřské je extrémně léčivá. Účinně působí na endokrinní, močový, oběhový a respirační systém těla.

Esenciální oleje v různých částech stromu

Pryskyřice jedle sibiřské se nazývá oleoresin. Obsahuje 30% éterických olejů a 70% pryskyřice. V podstatě všechny části jedle sibiřské mají léčivé účinky. Tedy kromě jehličí i pupeny, kůra nebo kořeny.
Jehličí obsahuje asi 1,5-3,0% esenciálních olejů. Většina oleje je však produkována staršími jehlicemi. Vodný extrakt jehličí se používá jako diuretikum i analgetikum proti nachlazení a revmatickým bolestem.

Kromě toho čerstvé jehličí obsahuje asi 300 mg kyseliny askorbové, přičemž nejvyšší koncentrace v jehlicích je v zimě. V lidové medicíně je odvar z jehličí nejstarším antiscorbutikem.

Dřevo jedle sibiřské pak obsahuje esenciální olej s vysokým obsahem kafru, který vykazuje stimulující účinky na centrální nervovou soustavu a také zvyšuje srdeční aktivitu. Kafrová tinktura se pak používá při neuritidách, myositidě nebo revmatismu.

Pryskyřičný balzám z kůry, obsahující tannin, se díky svým silným antiseptickým vlastnostem používá pro vnější popáleniny a nádory.

Rovněž kořeny obsahují esenciální oleje s podílem kafru, safrolu a cineolu (eukalyptolu). Velké množství olejů se také nachází v semenech.

Účinky olejů jedle sibiřské

Olej jedle sibiřské působí velmi pozitivně na psychiku, a to zejména v období životních změn, jako na příklad ztráta zaměstnání, rozpad vztahu nebo v čase nejistoty. Jeho vůně připomíná vánoční stromky a vánoční cukroví, takže připomíná nejkrásnější období roku. Možná i proto prokazatelně zvyšuje pozitivní energii. To je důvod, proč se dá označit jako emocionálně vitalizující. Může pomáhat stimulovat imunitní systém a detoxikovat tělo. Rovněž napomáhá léčbě infekcí a také stimuluje metabolismus.

Příznivé účinky byly pozorovány také u lidí s respiračními problémy, svalovými bolestmi nebo artritidou. Kombinace s dalšími oleji s vysokým obsahem protizánětlivých i analgetických složek pak jeho účinek ještě výrazně zvyšuje.

Organická silice sibiřské jedle je antibakteriální, protizánětlivá, mukolytická a působí jako silné expektorans. Není divu, že tento silný, ale jemný esenciální olej je vhodný pro děti, zejména v období nachlazení. Ve zředěném stavu pak může být použit u respiračních onemocnění i pro masáž hrudníku.

Esenciální oleje jedle sibiřské jsou populární zejména při použití v pánských koupelových výrobcích. Velmi časté je i přidávání těchto silicí do masážních olejů, které napomáhají uvolnění a tím pominutí bolesti. Zkrátka ideální řešení pro chladné zimy. V neposlední řadě pak našly uplatnění při aromatických koupelích.