Rakytník řešetlákový
10.12.2017Šťovík
10.12.2017Třezalka tečkovaná, neboli Hypericum perforatum, lidově nazývaná také bylina sv. Jana, čarovník, krevníček, prostřelenec nebo svatojánská bylina, je velmi oblíbená rostlina, kterou lidé používají již odedávna. Obecná pojmenování byliny souvisí s tím, že právě v období kolem svátku Jana Křtitele obsahuje rostlina nejvíce terapeutických látek. Název třezalka tečkovaná pak byl odvozen od řady otvorů – teček v listech. Jasně a zářivě žluté květy pak přispěly k latinskému označení Hypericum, což vlastně označuje boha slunce v řecké mytologii.
Již její lidové názvy napovádají, že třezalce byly odjakživa přisuzovány až nadpřirozené schopnosti. Použití třezalky se dá dohledat až k dávným řeckým bylinkářům, jako byl například Pedanios Dioskourides, což byl lékař v armádě císaře Nerona v prvním stolení našeho letopočtu. Dalšími byli pak Řek Galinos nebo Říman Plenius, v pojednání se pak o léčivých účincích třezalky zmínil i známý švýcarský badatel, alchymista a lékař, Paracelsus. Ten využíval tuto rostlinu hlavně pro léčbu ran.
Třezalka se vyskytuje prakticky v celé Asii nebo Evropě, a to jak na písečných cestách, tak i otevřených lesních prostorech.
Třezalka je jedním z nejoblíbenějších terapeutických prostředků, které jsou volně dostupné v lékárnách nebo obchodech se zdravou výživou. Je základem tinktur, olejů, mastí, ale vyrábí se z ní i kapsle nebo čaje.
V dnešní době pak je třezalka považována za účinnou zejména při depresích a úzkostech. Řada klinických studií potvrdila pozitivní antidepresivní efekt této rostliny a také bylo prokázáno, že nežádoucí účinky jsou v tomto případě minimální. Na druhou stranu je nutné zmínit, že může také dojít k ovlivnění působení některých léků na předpis, jako jsou například warfarin nebo antikoncepce.
Není však vhodné používat třezalku paušálně pro všechny druhy depresí a psychóz, poněvadž například pacienti s bipolární poruchou mohou reagovat na použití třezalky zvýšením rizika vzniku mánie.
Kromě antidepresivních účinků působí třezalka také jako antiseptikum, expektorans nebo tonikum pro imunitní systém.
Čaj z třezalky tečkované je vhodný hlavně při vyčerpání organismu nebo při neklidu. Jeho příprava je velmi snadná, stačí louhovat pouhých 15 minut a pak během dne popíjet. Pro léčbu a zklidnění ran a vředů je pak nejvhodnější použít olejový extrakt z třezalky, který je také výborný jako masážní olej při bolestech zad a nervů.
Kromě toho se z třezalky vyrábí i tinktura, která se připravuje extrahováním 100g rozdrcené byliny ve 500 ml alkoholu, a je účinná při revmatismu, hemeroidech, ale i lupénce nebo migréně.