Estragon
10.12.2017Maliník obecný
10.12.2017Mezi léčivky patří často také stromy, například ořešák královský nebo latinsky Junglans regia Folium. Kromě vynikající chuti jsou plody ořechy, díky vysokému obsahu mastných kyselin, často využívány jako součást stravy pro snížení cholesterolu.
Jako léčivá část se používají zejména listy, nicméně již v ruském tradičním léčitelství se využívaly kromě listů i ořechy a také zelené oplodí.
Listy ořešáku působí příznivě při léčbě průjmu, zánětech trávicího traktu nebo při vypuzování střevních parazitů. Osvědčily se také jako vhodný prostředek pro čištění krve. Dalším využitím pak je snížení otoku pokožky, odstranění nadměrného pocení a také léčba akné, ekzémů nebo vředů.
Listy jsou základem léčivého čaje, připravovaného spařením čajové lžičky listů v 250 ml vroucí vody.
Kromě toho je velmi účinný i výluh (asi 100 g listů ve čtvrt litru vody), který se dá využít i jako přísada do koupele. Tyto koupele působí příznivě i na hnisající rány nebo na gynekologické výtoky. Masáž pokožky hlavy silnými extrakty (dvojnásobné množství listů) pak má pozitivní efekt na vypadávání vlasů.
Zelení oplodí ořešáku má vynikající účinky při otravě krve, infekci kůže nebo otoky očních víček. V kombinaci s jinými bylinami se používá také k léčbě diabetu, gastritidy nebo anémie.
Řada výzkumů potvrdila, že vyšší spotřeba ořechů vede ke snížení rizika koronárního onemocnění srdce.
Pro snížení vysokého krevního tlaku je vynikající volbou směs ořechů s medem.