Pískavice řecké seno
10.12.2017Ořešák královský
10.12.2017Estragon, latinsky Artemisia dracunculus, je znám také jako Pelyněk kozalec. Existují dva druhy estragonu, francouzský a ruský. Ruský kultivar je mnohem odolnější, takže je mrazuvzdorný, na rozdíl od francouzského.
Již staří Tibeťané ho používali při léčbě tuberkulózy, bronchitidy nebo neuróz.
Nejstarší evropské záznamy o estragonu pochází z doby starší než 600 let. Na evropské území se dostal během mongolských invazí, přičemž Mongolové jej používali jako pomocný prostředek při nespavosti, ale také jako osvěžovač dechu. Žvýkání listů estragonu může také pomoci zmírnit bolest dásní nebo zubů. Stejný efekt pak přinese i estragonový čaj.
Pro přípravu čaje se dvě lžičky sušené byliny zalijí čtvrtlitrem horké vody a směs se nechá padesát minut louhovat.
Kromě čaje je oblíbená také estragonová mast, vyráběná smícháním 20 g rozdrcených lístků s máslem (100 ml). Po zahřátí a následném ochlazení směsi je vhodná hlavně při léčbě revmatických bolestí a při podrážděné pokožce.
Směs rozdrcených 30 g estragonových listů ve 100 ml medu, která se nechá měsíc uležet, je pak více než vhodná při léčbě ekzémů.
Estragon je vhodný rovněž při ženských potížích, ať již jde o problémy s menstruací nebo poruchy gynekologické.
Mezi další pozitivní působení této rostliny patří vermifugní účinky, tedy schopnost vypudit ze střev parazity, tedy snížení rizika vzniku střeních onemocnění.
Také na kardiovaskulární systém působí estragon příznivě, protože snižuje riziko vzniku infarktu.
Esenciální estragonový olej pak může fungovat jako deodorant, ale rovněž může napomáhat eliminaci kyseliny močové, což snižuje riziko vzniku revmatismu, dny a artritidy. Mimo to lze estragonový olej úspěšně použít při masážích nebo jako přídavek do koupele.Ovšem vzhledem k tomu, že estragonový olej obsahuje estragol, může být ve vysokých dávkách toxický, takže děti a těhotné ženy by se ho měly vyvarovat.