Ořešák královský
10.12.2017Lékořice
10.12.2017Maliník evropský neboli červená malina či latinsky Rubus idaeus je oblíbenou rostlinou zejména díky svým červeným chutným plodům. Na naše území se dostal ze severní Asie.
Všeobecně oblíbené maliny jsou plné vitamínů a minerálních látek a mají silné antioxidační účinky, které mohou sehrát menší roli při eliminaci buněk rakoviny žaludku a tlustého střeva.
Kromě plodů však jsou známy i léčivé účinky kořenů, které působí proti tvorbě ledvinových kamenů.
Malinové listy byly v lidovém léčitelství hojně používány jako lék na afty v ústech, podrážděné sliznice, ale také proti průjmu. Bylinkáři maliník také občas nazývali pro jeho prokázané pozitivní účinky bylinou pro těhotenství a rovněž je považován za vhodný prostředek pro usnadnění porodu. Listy maliníku nadto působí i antibakteriálně.
Nejčastější použití malinových listů je ve formě čaje, který je připraven louhováním 2 lžiček maliní v 1 šálku vroucí vody po dobu pět minut. Doporučená denní dávka jsou tři šálky. Mimo již zmíněné účinky je čaj vhodný rovněž při nachlazení.
Jinou variantou je pak balzám na rty, který je připravován z malinových listů a citronového balzámu a je vysoce efektivní při oparech.
Prakticky každý má pak doma ve spíži malinovou marmeládu. Málokdo však ví, že se v minulosti často používala jako účinný prostředek při nachlazení i horečce. Obdobně pak působí i malinová šťáva, a to díky vysokému obsahu aminokyselin, vitamínů B a C. Kromě antibakteriálnímu účinku napomáhají také při arytmii.
Malinový kompot připravený přelitím čerstvých plodů horkou vodou (bez vaření) zachovává účinné látky aktivní, takže si udržují své terapeutické účinky.
Ovšem zvýšená konzumace produktů z malin může být někdy i škodlivá, a to zejména v případě lidí, kteří trpí vysokým krevním tlakem, poruchami ledvin či krvácením do střev. Takže i zde platí, že s dobrými věcmi je někdy vhodné šetřit.