Lékořice
10.12.2017Koriandr
10.12.2017Kalisie voňavá, latinsky Callisia fragrans, má vynikající pověsta jako antivirální a antimikrobiální bylina. Obzvláště ve východní Evropě a v Rusku jsou její listy hojně používány pro léčbu různých kožních onemocnění, popálenin či kloubních potíží.
V minulosti se tato bylina osvědčila jako posilující prostředek. V ruském bylinkářství je používána prakticky na všechny nemoci.
Kalisie je půvabná rostlina, jejíž všechny části jsou jedlé a používají se v bylinných preparátech. Listy mohou být přímo použity a žvýkány, takže zmírňují žaludeční a trávicí problémy. Prostě Kalisia je považována za přirozené antibiotikum. V našich podmínkách se může pěstovat zejména jako pokojová rostlina, ale může být přes léto vysazena i na zahradě.
V Rusku se často listy extrahují ve vodce a pak používají jako tonikum pro kožní problémy, kardiovaskulární potíže, nachlazení, křečové žíly, žaludeční vředy i artritidu. Pro extrakty může být použito i víno. Kořen naložený v alkoholu se nechává macerovat asi měsíc v temnu. Hotový extrakt se pak užívá na lačno mezi jídly, a to 1-2 čajové lžičky denně.
Odvar z kalisie je nutné nechat den louhovat a je vhodný mimo již uvedené oblasti také při nemocech souvisejících s poruchami imunity.
Listy Kalisie mohou být také sušeny, anebo z nich může být připraven olej, vhodný na léčbu modřin či svalové nebo kloubní masáže.
Šťáva z kalisie pak může být rovněž smíchána s indiferentním krémem a takto vzniklá mast může být aplikována při problémech s plotýnkami, klouby či při popáleninách.
Pro posílení obranyschopnosti organismu je pak doporučena směs kořene kalisie, medu, šťávy z citronu a stroužků česneku. Po týdnu se odstátá směs může začít užívat.
Důležité je však správné dávkování, protože při předávkování může dojít k vážnému poškození zraku. Proto i zde platí, všeho s mírou!